TEKNOVA KASAD TOPLANTISI

Kasım 12, 2020by volkan0
teknovakasad

Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD) aylık tanıtım toplantısında Nisan ayında Teknova’yı konuk etti.

Teknova tanıtımından önce iki yeni KASAD üyesine rozetleri takıldı. Korco firmasından Aydın Saban’a rozeti KASAD Yönetim Kurulu Üyesi Altuğ Ulu, Fujifilm’den ikinci KASAD üyesi olan Kerem Ege’ye ise rozeti KASAD Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Dansık tarafından takıldı.

Toplantı, bu toplantıların firmaları tanımak için iyi bir fırsat olduğunu belirten KASAD Yönetim Kurulu Sekreteri Ferit Dansık’ın takdimiyle açıldı. KASAD Başkanı Alican Duran yurt dışında olduğundan toplantıya katılamadı.

Ahmet Sezginel (Teknova Yönetim Kurulu Üyesi); Teknova 18 yılda küçük bir üreticiden 30’u aşkın ülkeye ihracat yapan uluslararası bir marka haline geldi

 

Teknova Matbaacılık Kimya San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sezginel, Teknova’nın kuruluş amacı, vizyonu ve 18 yıllık geçmişinden önemli dönüm noktalarını şöyle anlatıyor:

“Teknova’yı 18 yıl önce 3 genç mühendis olarak kurduk. Teknova’nın kuruluş günlerinde Türkiye çok önemli bir krizden geçiyordu ama Türkiye’ye inancımız vardı. Türkiye’nin ithal etmek zorunda olduğu, özellikle matbaa kimyasallarını Teknova Türkiye’de yapabilsin, uluslararası kalite standartlarına uygun sertifikasyonlara sahip ürünler üretebilsin amacıyla yola çıktık. Kısa bir Ar-Ge’den sonra 2004’te İngiltere’de yerleşik Hydro Dynamics Products (HDP) firmasıyla teknoloji transferi anlaşması yaptık. Türkiye’de yüksek teknolojiye sahip matbaa kimyasalları üretmeye başladık.

2005’te Sava blanket firmasıyla, 2006 yılında Alman Betz firmasıyla anlaşma yaptık. Betz mürekkep dağıtım sistemleri ve mürekkep besleme sistemleri ve Pantone renklerinde mürekkep üretiyordu.

2008 yılında Fogra’ya üye olduk. Türkiye’de o dönemde Fogra onaylı hazne suyu ve solvent imal eden tek firma olduk. İkisi hazne suyu, ikisi solvent dört ürünümüze Fogra lisansı aldık.

2009 yılında Tesa’nın matbaacılık sektöründeki ve özellikle gazetecilik alanındaki yetkili bayisi olduk. Şu anda tüm matbaacılık sektörüne hizmet ediyoruz.

2010 yılında Baldwin firmasının temsilciğini aldık. Hazne suyu hazırlama ünitelerini, otomatik blanket yıkama sistemlerini ve UV kurutma sistemlerini satıp aynı zamanda yedek parça temin eder durumdayız.

2013 yılında yaklaşık 2500 metre kare bir alana sahip Esenyurt Fabrika binamıza taşınmaya karar verdik. Ürün geliştirmeye devam ettik ve üretimini kendi formülümüzle yaptığımız ürün sayısı 50-60’ın üzerine çıktı.

2016 yılında su bazlı mürekkep ve su bazlı lak üretimine karar verdik. Esnek ambalaj alanında gördüğümüz fırsatlar vardı. O alanda daha fazla ürün geliştirmek adına su bazlı mürekkep ve lak üretimine başladık. Öncelikli olarak İtalyan Eston Chimica firmasıyla bir anlaşma yaptık. Onlardan ham madde alarak Türkiye’de renk üretmeye başladık. Daha sonra 2017 yılında almış olduğumuz kararla makine yatırımı yaptık. 2018 yılının ortalarında kendi ham maddemizi üretir hale geldik.

Bu arada yine 2018 yılında ilk kuruluş felsefemizi unutmadık. ISO 14001 Çevre ve Kalite Belgesi’ni de almış olduk. Su bazlı ve UV flekso baskı mürekkepleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Su bazlı dispersiyon lak, flekso lak, UV lak, UV mürekkep de önümüzdeki dönemde planlarımız arasında.

Hazne sularımız tabaka ofset (alkollü, alkolsüz), web ofset (alkollü, alkolsüz), sürekli form hazne suları ve UV baskıya hazne suları olarak sınıflandırılabilir.

Konvansiyonel tabaka ofset, UV tabaka ofset, konvansiyonel web ofset, UV web blanketleri, kendinden yapışkanlı lak blanketi, UV ve konvansiyonel lak uygulamak için blanket olmak üzere birçok çeşit blanketimiz var. Tabii metal baskı için kullanılan blanketler de var.

Kalıp kimyasallarında oldukça geniş bir yelpazeye sahibiz. CtP termal banyo ve tazeleyici, CTcP pozitif banyo, kalıp temizleme suyu, fırın zamkı, kalıp zamkı, kalıp düzeltme jeli ve büyük ebat kalıplarda kullanılan otomatik kalıp yıkama sıvısı olmak üzere kalıp kimyasallarımızı sınıflandırabiliriz.

Solventlerde ise konvansiyonel blanket ve merdane yıkama sıvıları, genel anlamda makine temizleme sıvıları, UV baskı blanket ve merdane yıkama sıvıları, kurutmalı baskı yıkama ve sıvıları, flekso baskılar için baskı yıkama sıvıları üretimi yapıyoruz. Birçok yardımcı malzememiz de var. Formülü bize ait olan 50 -60 kimyasalımız var.

Bunların yanında, 2013 yılında Almanya’dan IST firmasıyla anlaşma yaptık; birinci sayfalarını kuşe kâğıda basan Hürriyet ve Sabah gazetelerine UV kurutucu sistemlerinin kurulumunu yaptık. On matbaada kurulum yaptık. Düz ofset sektöründe de birçok uygulama gerçekleştirdik.”

Rakamlarla Teknova

Teknova yıllık, yaklaşık 2 milyon 400 bin litre su bazlı mürekkep, 1 milyon 200 bin litre su bazlı lak, 400 bin kg hazne suyu, 35 bin metre kare blanket, 600 bin litre yıkama sıvısı, 200 bin litre kalıp kimyasalı ve yaklaşık 250 bin metre kare yıkama bezi üretimi yapıyor. Firma yıkama bezini jumbo formatlardan matbaaların kullanabileceği formata getiriyor. Blankette ise 3 çıtalama makinesiyle çalışıyor. Ahmet Sezginel şöyle devam ediyor.

“Teknova bu işi yaklaşık 40 kişiyle yapıyor. Ürün dağıtımında genelde son kullanıcılarla irtibatta olmakla beraber Türkiye genelinde büyük illerde 75 adet bayimiz var; 500’ün üzerinde matbaa ve ambalaj firmasıyla birebir kontak halindeyiz. Yine 30’un üzerinde ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Yüzün üzerinde farklı ürün ve hizmet satışı yapıyoruz. Teknova’nın Avrupa tarafında Almanya, Yunanistan, Ukrayna, Arnavutluk gibi ülkelere; Asya’da Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Özbekistan, Lübnan, Irak, Filipinler, Kırgızistan, Bahreyn gibi ülkelere ve Afrika’da Cezayir, Mısır, Güney Afrika, Sudan gibi ülkelere düzenli olarak ihracatı var. Kaliteye olan inancımız ve bundan sapmamak bizi bu kadar kısa sürede sadece Türkiye’de değil dünyada da bilinen bir marka haline getirdi.”

Suat Sonakın (Teknova Yönetim Kurulu Üyesi); “İstediğimiz her ürünümüze Fogra alabilecek durumdayız”

Teknova Yönetim Kurulu Üyesi Suat Sonakın, geçen yıl İstanbul 100. Yıl Mahallesi’nde, Matbaacılar ve Ambalajcılar Sitesi’nde açtıkları satış ofisini hatırlatarak başladığı konuşmasında, Teknova’nın ürün gruplarından seçilmiş bazı ürünleri tanıttı.

Teknova’daki ürün gruplarının üretimine İngiliz HDP’den konsantre ürünleri getirip burada matbaa kimyasallarının üretimini deneyerek adım attıklarını, sonra ana ürün gruplarındaki formüllerin çoğunun satın alınmasıyla 2005 yılında üretime başladıklarını belirten Suat Sonakın, 2008 Drupa fuarına katıldıktan sonra 2009’da ISO 9001 Belgesi, 2009’dan 2012’ye kadar 4 ürüne Fogra sertifikası aldıklarını hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor.

“Bu ürün gruplarında yaklaşık 100 adet matbaa kimyasalının üretimini yapıyoruz. Bunlar arasında hazne suları, kalıp kimyasalları, solventler ve özel ürünler var.

Kendimizi bütün ürünlerde kurallara uygun üretim standartlarıyla güçlü görüyoruz ama orijinal adı Total Respect olan İngilizlerin Fogra lisanslı ürünü, Türkiye’de ürettiğimiz ilk ürün, ilk göz ağrımız. Her baskı alanı için ayrı bir hazne suyumuz var.

İkincisi, alkolsüz hazne suları grubu. Bu ürünlerimize oldukça güveniyoruz. Bugüne kadar olan çalışmalarımızda bizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı.

Bundan sonraki grup, bizim Fogralı hazne sularımız. İki Fogra sertifikalı hazne suyumuz var. Turkuaz SF ve Turkuaz CS… Bu ürünleri bizim kendi Ar-Ge’mizle ve mühendislerimizle geliştirdik.

Nova Wash UV, UV mürekkepleri için ürettiğimiz ve otomatik ve manuel kullanıma çok uygun bir yıkama kimyasalı.

İki Fogra sertifikalı ürünümüz daha var. Bu ürünlerin de bütün Ar-Ge çalışmaları kendi laboratuvarlarımızda yapıldı. Her ikisi de otomatik yıkama için 60 derece yıkama solventidir.

Teknova’nın Fogra üyeliğinin bize kattığı bir başka özellik şu: Fogra ve enstitüsü sayesinde bu standartlarda üretim yapmanın anlamını öğrendik. Bütün üretimlerde Fogra belgesi olsun ya da olmasın bu standartları uyguluyoruz. Sadece ekonomik nedenlerden dolayı Fogra sayımızı dörtle sınırlı tuttuk. Ürettiğimiz birçok ürüne Fogra alabilecek teknolojik seviyedeyiz.

Kalıp kimyasalları grubunda iki önemli ürün var. Novafix Plus Plate Cleaner, kimi yerde kalıp sütü kimi yerdeyse kalıp fikseri deniyor, Türkiye’de üretilen hiçbir fikser gibi değildir. Elazığ’dan bir matbaacı arkadaş, “Bir sene önce kullanıp bastığım kalıbı Teknova’nın fikseri ile açıp bastım sıfır problem yaşadım” dedi.

UV mürekkeple çalışan sistemler içinNovafix Ultra Plate Cleaner, çok güçlü, yüksek konsantrasyonlu, kalıplara hiçbir zarar vermeyen ama görevini kesinlikle çok iyi bir şekilde yerine getiren bir ürün. Bu ürünün dışında bir de Dual Cleaner diye bir ürün var.

Termal developer ürünlerimiz, hem ham madde hem ürün olarak sadece İran ve Mısır’a 50-60 ton sattığımız bir ürün. CtP develeporları da 10 seneye yakındır üretiyoruz. İran’da ortalama aylık bizim birlikte çalıştığımız arkadaşlar 50-60 ton kadar satış yapıyor.

Teknova yolculuğa başladığı günden bugüne sizlerin de bizim yanımızda olmanız sebebiyle, destek ve güvenle yola devam ediyoruz. Bunu hiçbir zaman unutmuyoruz. Gerçekten çok ciddi destek aldık. Doğru işler yapmaya çalıştık. Ekip olarak teşekkür ediyoruz.”

Melisa Aydoğan (Teknova Ar-Ge Müdürü); “Ar-Ge departmanımız müşterilerimizden gelen özel ürün taleplerini karşılamak üzere hazır”

Teknova Ar-Ge Müdürü Melisa Aydoğan; Kalite Güvence ve Kalite Kontrol laboratuvarları, Ar-Ge Laboratuvarları ve son olarak geliştirdikleri su bazlı dispersiyon laklarını anlattı.

“Kalite denince akla şüphesiz ISO 9001 Sertifikası gelmekte. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri Sertifikalarında amaç, imalat ve hizmet kalitesini standart hale getirmektir” diyen Aydoğan, şöyle devam ediyor.

“Teknova yaklaşık 10 senedir ISO 9001 Kalite Yönetim Sertifikalarına sahip. Geçtiğimiz yıl sertifikalarımızın arasına ISO 14001 Çevre Yönetim Sertifikalarını da eklemiş bulunmaktayız. Müşterilerimize verdiğimiz hizmet ve ürün kalitemizin standart olması bizim için en önemli hususlardan birisidir.

Bizim için ürün kalitesi istikrarı çok önemli bir konu. Su bazlı flekso mürekkepleri üretmeye başladığımız günden bu yana müşterilerimize hizmet vermekte olan ekibimiz bu bilinçle çalışmaya devam ediyor. Onaylanan her rengimiz için müşterilerimize renk sonuçları ve analiz raporları gönderiyoruz.

Geçtiğimiz sene Ar-Ge çalışmasını tamamladığımız su bazlı dispersiyon laklar, karton ambalaj sektöründe estetik ve dayanıklılık için gereklilik haline geldi.

Teknova dispersiyon lakları kalitesi dünyaca kabul görmüş firmaların ürettiği ham maddelerin özenle seçilmesiyle oluşturulmuştur. Dispersiyon lakları seçerken hızlı kuruyan mürekkeplerle hızlı kuruyan lakları, yavaş kuruyan mürekkeplerle yavaş kuruyan lakları beraber kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Her lakta gıdaya uygunluk vardır.

Ar-Ge departmanımız müşterilerimizden gelen özel ürün taleplerini karşılamak üzere hazır.”

Andreas Werner (Trelleborg Sava EMEA İş Geliştirme Müdürü); “Teknova ile emin ellerdesiniz”

Sava’nın EMEA bölgesi İş Geliştirme Müdürü Andreas Werner, Sava hakkında genel bilgi verdi ve Sava blanketlerinin teknolojisini, üstün özelliklerini anlattı.

“Sava fabrikası Slovenya’da yer alıyor. Slovenya 2004 yılından bu yana da Avrupa Birliği üyesi. 2 milyon nüfusa sahip neredeyse İstanbul’un bir semti kadar diyebiliriz. Slovenya’da üretilen her şeyin başarılı olması için de yurt dışında satışı şart” diyen Werner, şöyle devam ediyor:

“Şirketimiz 1920 yılında kurulmuştu. Önümüzdeki yıl 100. yılımızı kutlayacağız. 1990 yılında ofset matbaa blanketlerinin üretimine başladık. O günden bugüne de blanket üretimini sürdürüyoruz. Matbaa blanketlerimizin %100 çevre dostu olduğunu söyleyebilirim.

Firmamız 2013 yılında bir Çek şirketler grubu bünyesine katıldı. O grup da 2016 yılında Trellleborg Group tarafından satın alındı. Sava da bunun bir parçası. Dünyanın dört bir yanında blanket üretimini yapıyoruz. Uluslararası bir dağıtım ağına sahibiz. Geçen yıl 100’den fazla ülkeye fatura kestiğimizi söyleyebilirim. Türkiye’de de aynı şekilde 2005 yılından beri Teknova ile çalışıyoruz.

İyi bir blanketi kötü olandan ayıran şey aslında kullanılan malzemenin niteliği ve bunların bir araya nasıl getirildiğidir. Tüm blanketlerde bazı karakteristik özellikler var. Sıkıştırılabilirliği çok önemli, çekme direnci çok önemli. Aynı zamanda esneme büyük önem taşıyor, sertliği çok büyük önem taşıyor ve yüzeyin sertliği, katılığı önemli.

Blanketler genel olarak bazı harici koşullardan etkilenebilir. Kullanılan kâğıt, mürekkep, hazne solüsyonu ve diğer matbaa kimyasalları, baskı makinesinin hızı ve operasyon işlemleri blanketi etkileyen en önemli faktörler.

Birçok uygulamaya uygun, metal olabilir, UV olabilir, gazete kağıtları vs. hepsi için uygun bir blanket ailemiz var.

Blanketin maliyetine değil, giderlere bakın. Eğer siz blanket tüketiminizi %30 oranında azaltırsanız, %5 az ya da çok blanket parası ödemiş olmanız çok da önemli değildir.

Blanketimizin kırılma mukavemeti ve stabilitesi mükemmel. Ambalaj sektöründe blanketler darbe aldıkları, yıprandıkları için değil bir şekilde kırıldıkları için değiştirilir. Blanketlerimiz daha uzun dayanıklılığa sahip. Sızdırma olmadığından şişme de olmuyor.

UV gitgide artan bir şekilde hızla gelişiyor. Herkes çok iyi UV blankete sahip değil o yüzden rekabet gitgide daralıyor ama biz şanslıyız. Geliştirdiğimiz blanketle özellikle H-UV LED ile çok iyi çalışıyor.

Pazara baktığımızda yanlış kimyasallar kullanıldığı için blanketler zarar görüyor. Ama Teknova ile emin ellerde olduğunuzu söyleyebiliriz. ISO 9001 ve SGS sertifikalarımız var.”

Güven Sonakın (Teknova Esnek Ambalaj Ürün Yöneticisi); 
“Nova Flex, bizim su bazlı flekso mürekkep markamız”

Teknova Esnek Ambalaj Ürün Yöneticisi Güven Sonakın, Esenyurt fabrikasında üretilen lokomotif esnek ambalaj ürünü olan su bazlı flekso mürekkeplerini ve hem ofset hem de flekso baskıda sıkça kullanılan, temsilcisi oldukları İngiliz Cheshire firmasının seramik aniloks merdaneleriyle ilgili bir sunum yaptı.

Esnek ambalajın yaklaşık 3,5 yıldır Teknova’da su bazlı mürekkep üretimiyle başlayan ve yan ürün gruplarının katılımıyla genişleyen bir yapı olduğunu belirten Güven Sonakın, “Bu alana bizim yenilikçi, genç, inovatif yüzümüz diyebiliriz” diyor ve şöyle devam ediyor. “Cheshire İngiltere menşeili bir seramik merdane firması. Bildiğiniz gibi seramik aniloks merdaneler ülkemizde üretilmiyor. Dünyada sayılı saygın üreticiler tarafından genelde makine üreticilerinin dış kaynaktan temin ettikleri bir ürün. Baskı kalitesi, performans, kullanım ömrü ve maliyeti düşünüldüğünde, seramik aniloks merdaneler her geçen gün kendini geliştiren bir ürün grubu. Cheshire, bunun önemli bir temsilcisi. Türkiye pazarında da biz yaklaşık 1,5 yıldır beraber çalışıyoruz.

Cheshire’ın ortaya koyduğu pazar için en önemli özelliklerden biri %1’den az gözeneklilik sağlaması. Bunun haricinde bir de maliyet kriteri var. uzun ömürlü mukavemetli bir malzemenin, 7 sene 10 sene kullanılan seramik merdanenin sahibi olmak da önemli. Burada da mukavim yapıyı 1600 vicker sertliğe sahip merdanelerle sağlıyorlar. Bu sertlik derecesine ulaştığınız noktada merdaneleriniz çok daha uzun ömürlü oluyor. Gözeneklerin, yüzey teknolojisinin bir üst noktaya taşınması adına firmanın yaptığı özel bir uygulama da var. Merdaneler macunlarla kaplanıyor.

Teknova 3,5 yıl önce değişen piyasa koşullarını da göz önüne alarak pazardaki flekso baskının gittiği yönü de değerlendirdi ve su bazlı flekso baskı mürekkepleri üretmek için yatırımda karar kıldı. Esnek Ambalaj da bu doğrultuda kurulan departman.

Nova Flex, bizim su bazlı flekso mürekkep markamız. Nova Flex NM mat seri, kraft, esmer veya beyaz testliner üzerine oluklu mukavva baskılarında kullanılan ürün grubumuz. Yüksek bir örtme kabiliyeti ve matlığı var. Nova Flex NC, kuşe kağıda baskı yapan firmalarda değerlendirilmek üzere tasarlandı. Nova Flex NK, kraft kâğıt baskılarında kullanılmak üzere üretildi, Türkiye pazarında bu ürünü çokça kese kağıdı ve karton bardak müşterilerimize sattık. Nova Flex NN, peçete baskısı için geliştirilmiş grubumuz. Özel bir vernik sayesinde tüm bu peçete, bebek bezi gibi uygulamalarda beklenen çok yüksek sürtünme, su direncini sağlamak üzerine çalıştık ve ürün grubunda başarılı neticelerini alıyoruz. Nova Flex NP, polietilen ve polipropilene baskıda, poşete baskıda kullanılan serimiz.”

Baki Anapalı (Teknova Yönetim Kurulu Üyesi) “Ofset mürekkeplerinde iki ürün grubumuz var”

Toplantının son konuşmasını yapan Teknova Yönetim Kurulu Üyesi Baki Anapalı, “Ofset mürekkeplerini Avrupa’da iki farklı merkezde üretiyoruz. İki farklı merkezden iki farklı ürün grubumuz var” diyor ve ekliyor. “Teknova’nın ofset mürekkeplerindeki iki markası, bitkisel yağ bazlı seriden Rainbow (Premium) ve Colora (Standart), birbirlerinden pigmentasyon farkıyla ayrılıyor. Mineral yağ bazlı mürekkepler daha hızlı penetrasyon sağlayan mürekkepler. Renk şiddetleri de Colora’dan farklı değil.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknova A.Ş. © 2020 Tüm hakları saklıdır.
Akçaburgaz Mah. 3101. Sk. No:6 Esenyurt/Istanbul/Türkiye
Yüzyıl Matbaacılar Sitesi 1.Cadde No:91 Bağcılar/Istanbul/Türkiye
Akçaburgaz Mah. 3101. Sk. No:6 Esenyurt/Istanbul/Türkiye
Web SitesiBağlantılar
Sosyal MedyaHesaplarımız
Teknova A.Ş. © 2020 Tüm hakları saklıdır.
Akçaburgaz Mah. 3101. Sk. No:6 Esenyurt/Istanbul/Türkiye

Yüzyıl Matbaacılar Sitesi 1.Cadde No:91 Bağcılar/Istanbul/Türkiye
Web SitesiBağlantılar
  • S.S.S.
  • Belgeler
  • Banka Hesapları
  • E-Katalog
Sosyal MedyaHesaplarımız