TEKNOVANIN CİROSUNDA ESNEK AMBALAJIN PAYI ARTIYOR

Nisan 4, 2019by Teknova
teknovanin-cirosunda-esnek-ambalajin-payi-artiyor

Kendi tesislerinde yüksek standartlarda ve Fogra belgeli olarak ürettiği baskı kimyasalları ve malzemelerini 30’dan fazla ülkeye ihraç eden Teknova ofset alanının yanı sıra geleceğe yatırım olarak ambalaj sektörü ve fleksoya ağırlık veriyor.

Son iki yıldır su bazlı ürünlerle flekso alanına ciddi yatırımlar yapan firma komşu ülkelere ihracatını arttırmayı hedefliyor.

Yurt içinde de flekso ürünlerin cirolarındaki payı aydan aya yükselen firma bu yıl 100. Yıl Mahallesi MasSit – Matbaacılar ve Ambalajcılar Sitesi’nde 300 metre karelik perakende satış ve pazarlama ofisini açarak satış organizasyonunu ayırdı ve merkez binasındaki üretim alanını rahatlattı.

Avrasya Ambalaj İstanbul fuarında sorularımızı Teknova ortaklarından Suat Sonakın yanıtladı.

Ambalaj fuarı bu sene biraz daha yoğun mu geçiyor, ne dersiniz?

Aşağı yukarı beşinci defa Avrasya Ambalaj İstanbul fuarına katılıyoruz; galiba öyle. Genel olarak herkesin fikri biraz daha yoğun ve daha verimli geçtiği yönünde. İlk iki gün genelde yabancılar daha çok oluyor. Şu ana kadar önemli görüşmeler yaptık.

Ziyaretçiler daha çok hangi ülkelerden geldi?

Öncelikle bizim Moldova, Romanya, Arnavutluk’tan kendi distribütörlerimiz geldi. Avrupa’dan da var. İran, Irak ve Suriye’den, Afrika’dan da ziyaretçiler var. Kuveytli de tanıdım, Suriyeli de.

Komşu ülkelerle ve Afrika ile ilişkiler nasıl gidiyor?

Bankalar bu konuda çok katılar ama geçmiş dönemde biz İran satışlarımızı ikili ilişkilerle çözdük. Iran’daki müşterilerimiz ile çok uzun yıllara dayanan ilişkilerimiz var. Uluslararası alandaki ambargo ilişkilerimizi zorluyor. Kısa zaman içinde nasıl olacağı belli olur sanıyoruz.  Satış yaptığımız firmalarda takip eden aylarda sessizlik yaşanabiliyor, sonra tekrar bir alım gerçekleşiyor ama periyodik değil, gelişigüzel bir alışveriş.

Türkmenistan, Özbekistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Kuveyt, UAE, Suriye, Sudan, Mısır, Cezayir, Tunus, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi daha bir çok ülkeye satış yapıyoruz. Afrika’dan genelde memnunuz. Hatta geçtiğimiz yıllarda Güney Afrika’da bir fuara da katıldık.

Türk ziyaretçilerin ilgisi nasıl?

Fuarın 3. ve 4. günü toplu ekipler halinde yakın iller gelmeye başladı. İzmir, Bursa, Ankara yoğunlukta. En azından biz fuarlarda kendimizi yüz yüze anlatabilme şansı yakalamaktan mutluyuz. Fuar o anlamda mutlak bir kazanç.

Kimyasallar tarafında durum ne?

Şu anda pek hissedilmese de kimyasallarda biraz sıkıntılı bir süreç var. Çünkü bir ürünü alıyorken kur riski sürekli önünüzde engel. Kimyasal üretiminde kullandığımız hammaddelerin birçoğu Türkiye’de üretilen ürünler değil. Hizmeti kesintisiz sürdürebilmek için bu ürünleri stoklarınıza alıyorsunuz. Bir girdi ve stok maliyeti var. Müşterilerimiz olaya öyle bakmıyor, kur değişimine bakarak fiyatların değişmesini bekliyorlar. Oysa durum öyle değil. Firmalarımız ürün satın almaya devam ediyor ama bu hizmeti sunan firmanın üstlendiği sorumlulukları, riskleri göz ardı ederek beklenti içine giriyor. Oysa üretim sürecinde oluşan bir sürü ek maliyetler var. Bu öyle kur hareketleri ile geri çekilemiyor. Çekilebilecek olsa zaten biz yaparız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Böyle kriz zamanlarında piyasayı kapmak için çer çöp ürünler ortaya çıkıyor, çok değişik fiyatlar havalarda uçuşuyor. Bizim gibi belli kalitede, belli güvenilirlikte firmalar için kendimizi anlatmakta zorlandığımız dönemlerdir.

Aniloks temizleyicilerinizin diğer ürünlere göre avantajı nedir?

İki ürün çeşidi var. Biri hem makine ile hem manuel kullanılabilen sıvı ürün, diğeri ise jel şeklinde olan ürün. İki ürün grubu arasında ciddi fiyat farkı var. Biz şimdilik sıvı tarafındayız. Bizim ürünümüzün avantajı hem manuel temizliklerde hem de makineli temizliğe uygun olması. Bu ürünümüzle derin temizlik de yapabiliyor. Fırçalı, klasik günlük aniloks temizleme işlemlerinde de, derin temizlik işlemlerinde de kullanılabiliyor. O yüzden büyük bir avantajı var. Jel yıkama sıvısı konusunda AR&Ge çalişmaları halen devam ediyor.

Flekso mürekkeplerde renk durumu nedir?

Her şey olması gerektiği gibi. Çok iyi bir laboratuar ekibimiz var. Renk tarafımıza çok güveniyoruz. Delta değeri neredeyse sıfıra yakın bir şekilde müşterilere ürün teslim ediyoruz. Renk yapım merkezimizde rakiplerimize göre çok hızlı ve çok sağlam altyapı kurduk. Renk uzmanlarımızla  çok hızlı geri dönüş yapıyoruz. Bugüne kadar renkle ilgili sıkıntı yaşamadık desem yeridir.

Standart üretim olarak hangi renkler var?

Standart olarak CMYK , yeşil, turuncu, kahverengi, kırmızı, beyaz, lacivert ve pembe renkler var. Bir de firmaların istediği özel renkler oluyor. Bu renkleri biz de yapıyoruz onlar da alıp kendileri karıştırabiliyor. Beyaz dahil 16 baz rengi de verebiliyoruz. Rakiplerimizin bu konudaki geri dönüş hızına göre biz çok hızlı ve çok doğru dönüyoruz. Bu bizim en büyük avantajımız.

Üç yıldır flekso mürekkep üretiyorsunuz, şu anda cironuzun içindeki payı ne?

Ciromuzdaki payı her ay yükseliyor. Su andaki ciromuzdaki payı yaklaşık %20 gibi. Onümüzdeki yıl %40’a ulaşmak gibi bir hedefimiz var. Biz ilk bir sene girdiğimiz alanı tanımakla meşguldük. İkinci sene bu konuda yatırım yapmaya başladık. Yeni bir alana giriyoruz, biraz kontrollü gitmeye çalışıyoruz. Firma hedeflerimize uygun olarak satışlarımızı ciddi oranlarda arttırarak devam ediyoruz. İyi bir satış ekibi kuruldu. Teknik Altyapımızı buna göre kurduk  Hedeflerimizi bilerek yatırımlarımızı yaptık. Ayrıca su bazlı dispersiyon lak  üretimine de başladık.

UV’ye geçmeyi düşünüyor musunuz?

UV için düşüncemiz var ama bu konuda know-how desteğine ihtiyacımız olabilir. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.

Flekso tarafında yeni ürünleriniz de olacak mı?

Bir İngiliz firması olan LeadEdge’nin temsilciğini aldık. Piyasada Airbag adıyla bilinen klişe altı besleme ürünleri stoklarımızda mevcut ve satışına başladık. Şu an fuarda da sergiliyoruz. Birdenbire müşterilere her şeyde varız demek istemiyor, ürün ürün ilerliyoruz. Aniloks temizleyiciyi zaten üretiyoruz.

Seramik Anilox merdane tarafında bir temsilciliğimiz var. Diğer bir İngiliz firması olan CHESHIRE’in seramik ve lak merdanelerinin Türkiye pazarında satışına başladık. Bu alanda çalışan (Nilpeter, Gallus, Mark andy, KBA, Heidelberg, Komori gibi) büyük firmalara merdane üreten CHESHIRE İngiltere’nin en büyük, dünyanın sayılı Anilox merdane üreticisi konumunda bulunuyor.

Korozyona karşı geliştirdikleri özel kaplama, EFIA GOLD ödüllü hücre yapısı ve 1600 vickers sertliğe ulaşan üretimiyle pazarda en ön sırada yer bulan büyük bir merdane üretisi CHESHIRE.

Teknova

Teknova A.Ş. © 2024 Tüm hakları saklıdır.
Akçaburgaz Mahallesi 3042. Sokak No:14 Esenyurt/Istanbul/Türkiye
Yüzyıl Matbaacılar Sitesi 1.Cadde No:91 Bağcılar/Istanbul/Türkiye
Akçaburgaz Mah. 3101. Sk. No:6 Esenyurt/Istanbul/Türkiye
Web SitesiBağlantılar
Sosyal MedyaHesaplarımız
Teknova A.Ş. © 2020 Tüm hakları saklıdır.
Akçaburgaz Mah. 3101. Sk. No:6 Esenyurt/Istanbul/Türkiye

Yüzyıl Matbaacılar Sitesi 1.Cadde No:91 Bağcılar/Istanbul/Türkiye
Web SitesiBağlantılar
  • S.S.S.
  • Belgeler
  • Banka Hesapları
  • E-Katalog
Sosyal MedyaHesaplarımız